Prentice Court, Goldings, Northampton, NN3 8XS

01604 741960

office@gssc.org.uk

Greenfields Specialist School for Communication

Let Our World Be Your World

A A A

See updated School Calendar under Parents and Carers

GOVERNING BOARD

Between them, GSSC Governors have a range of skills and broad knowledge of SEN, Health and Safety, Safeguarding, IT, Parental Involvement and Support, Human Resources, Finance, Business Management and Education.

The full Governing Board meets a minimum of five times a year. There are two other smaller committees that also meet regularly.

The Curriculum Committee, which includes the Deputy Headteacher and Assistant Headteachers attend to present information to the Chair of Governors, Vice Chair of Governors and Community Governor as appropriate The Committee monitors subject policies as well as receiving subject presentations from the coordinators, on a rota basis to ensure coverage of all subjects.  The members also observe lessons with a member of the Senior Leadership Team.

The School Business Committee, which includes the Headteacher, Deputy Head, Chair of Governors, Parent Governor, School Business Manager and other member of the Governing board as appropriate, monitors policies and discusses issues relating to Human Resources, Health and Safety and Finance.

 

Chair of Governors: Steve Jackson

Vice Chair: Alison May

Clerk to Governors: Peter Earl

Community Governors:  Andy Vines, Andy Mayer and Lynne Watkinson 

Parent Governor:  Vania Vincer Gruncell, Vacancy filled (awaiting update)

 Staff Governors: Lisa Atack (Headteacher), Amanda Nunn (Family Liaison Officer) and Sara Stubbs (Office Admin Manager)

Non-Governors, who are invited to present information to the Governing Board: Tracy Phillips (Deputy Headteacher), Carol Everson (School Business Manager), Claire Frogley (Assistant Headteacher) and Helen Blight (Assistant Headteacher) 

If you could like to contact any of the Governors then please do so by telephoning the School Office on 01604 741960 and the Office Staff will ensure that a Governor contacts you.

If you would like information about the role of school governors or how to become a school governor you can find information at the National Governance Association. Alternatively, please contact Tracy Phillips, Deputy Headteacher, email address: senco@greenfields.northants-ecl.gov.uk

 

GOVERNOR PERSONAL STATEMENTS

Steve Jackson – Chair/Community Governor Term of Office (September 2016 – September 2019), (October 2019 - October 2023) (Appointed Chair of Governors July 2022 - July 2026)

I have been a governor at GSSC since September 2016, becoming Chair inJuly 2022. 

Thought out my time on the board I have been been responsible for various areas of the school including behaviour, medical, anti-bullying and health & safety. I have also been part of both the Business and Curriculum committees.
 
I really enjoy visiting school to get to know the students and the see learning going on both in and outside of the classrooms,
as well as being the Duke of Edinburgh Award verifier for our students.
 
I am looking forward to continuing to work closely with the school to contribute to the fantastic work they do and its ongoing success.

 

Alison May - Vice-Chair Community Governor Term of Office (September 2020 – September 2024)

I have been involved with Greenfields, providing Thrive Occupational Therapy services since 2017. Professionally I have worked in a variety of physical and mental health services and in both mainstream and specialist schools. I have two young children and a keen interest in education. I believe that curriculum needs to be tailored to need and that valuing and understanding individuals and building positive relationships are key to achieving good outcomes.

As a governor I hope to contribute both professional and personal experience to support the school as it builds on its success and continues to provide the best outcomes for each pupil.

 

Vania Vincer Gruncell - Parent Governor Term of Office (April 2021 – April 2025)

Awaiting update

 

Vacancy Parent Governor (filled - awaiting update)

 

Andy Vines - Community Governor Term of Office (July 2022 – July 2026)

I have been in IT Support for 14 years, and have spent the last 7 involved, in one way or another, with the school. Having built up a strong relationship, I was honoured to be asked to become a governor.

With a varied work life history, that includes serving in the R.A.F and working in casinos, I feel I can bring life experience to the role as well as expertise with IT to ensure good governance over all aspects of technology within the school.

I am married to Lisa, and our family unit is made up of my son, my 2 stepchildren and our 7-year-old daughter.

 

Andy Maher - Community Governor Term of Office (February 2023 - February 2027)

I have been a Police Officer with Northamptonshire Police since October 2000 and during that time i have performed a number of exciting roles and worked in many departments. I am now an Inspector and I mange a Response Team that covers Northampton and Daventry. 
 
I became involved with Greenfields when my daughter who is a Teaching Assistant at Greenfields told me about a young man who has a massive interest in the Emergency Services.
 
After having a tour of the school, I was humbled by the dedication of the Staff to focus on what the Children can do and not what they can't. 
 
I have been married for 12 years in August this year to Ruth who is also a Police Officer. We have three awesome dogs and a vary lazy cat so life is very busy for us. 
 
I look forward to the challenges ahead and I am confident that with the Governing board and Greenfields SLT we will meet those challenges head on.

 

 

David Arundell - Community Governor Term of Office (February 2023 - February 2027)

Awaiting update

 

Lynne Watkinson - Community Governor Term of Office (October 2022 – July 2026)

have an engineering and recruitment background and now enjoy working as a co-ordinator in adult learning. I also teach crochet.  Out of work I enjoy doing crafts, walking, running and I have recently taken up open water swimming. I have three grown up children. 

I am looking forward to my new role as a governor working with the students and whole team at Greenfields 

 

 Peter Earl - Clerk to Governors

I am married with two daughters, one of whom is just starting her career in education.  I thoroughly enjoy my connection to GSSC and never cease to be amazed at the fantastic work they do, with so many wonderful young people.

 

Staff Governors:

Lisa Atack – Headteacher/Accounting Officer

Sara Stubbs – Office Admin Manager Term of Office (February 2015 – October 2019), (October 2019 - October 2022), (October 2022 - October 2026)

Amanda Nunn – Family Liaison Officer Term of Office (October 2019 – October 2022), (October 2022 - October 2026)

Name
 GSSC Instrument of Government.pdfDownload
 GSSC Terms-of-Reference.pdfDownload
 Meeting dates for Governing Board and Committees.pdfDownload
 Our Governing Board Roles and Responsibilities March 2023.pdfDownload
 Scheme of Delegation.pdfDownload
Showing 11-15 of 15